LSW-00-040-2-R-24V
Item No.: LSW-00-040-2-R-24V
Direct Illumination
lsw SERIES - High intensity, concentrated ring illumination
Optional diffuser can be added to this lsw light for more even light distribution.
Applications: substrate inspection, label inspection, flat surface, fiducially recognition
Full technical specifications: Click here to download
(Price excluding VAT)
Type of illumination
Direct
Shape
Ring
Angle
0
Voltage Input
24V
Colour
Red
Size
40
Brand
TMS Lite
Series
LSW
Specification
- Colour Red
- Size 40mm
- Angle 0°
- Continuous and Strobe Applications
- Lighting Cable 500mm
Information
24V DC Input Power
Voltage/Watt                 Current
24V /1.44 W (Red)        60 mA